NCBCA All-State Teams

 

2021 All-State Team

1A

PlayerName School Classification
Michael Moore Chatham Central HS 1A
Dylan James North Stokes HS 1A
Tanner Thach Perquimans County HS 1A
Macon Winslow Perquimans County HS 1A
Jett Winslow Perquimans County HS 1A
Gage Outlaw North Duplin Jr/Sr 1A
Lawson Hicks South Stanly HS 1A
Jacob Cohen South Stanly HS 1A
Wesley Buck South Stokes HS 1A
Layton Dupree Tarboro HS 1A
Dalton Pence Cherryville HS 1A
Ty Heavner Cherryville HS 1A
Landon Hahn Cherryville HS 1A
Davis Halstead John A. Holmes HS 1A
Folger Boaz East Surry HS 1A
Luke Brown East Surry HS 1A
Luke Bowman East Surry HS 1A
Will Harris Rosewood HS 1A
Conner Casey Rosewood HS 1A
Logan Merritt Rosewood HS 1A
Davis Albert Rosewood HS 1A
Trevor Golden Chatham Charter 1A
Hunter Hill Uwharrie Charter Academy 1A
Colt Wilkins Uwharrie Charter Academy 1A

 

2A

PlayerName School Classification
Merritt Beeker North Davidson HS 2A
JR Lingerfelt North Davidson HS 2A
Caleb Elias Roanoke Rapids HS 2A
Braxton Coggins Roanoke Rapids HS 2A
Casey Knighton Bunker Hill HS 2A
Brandon Warren North Pitt HS 2A
Jon Howard South Lenoir HS 2A
Ethan Thomas Currituck County HS 2A
Samuel Duncan West Lincoln HS 2A
Brett Mason West Lincoln HS 2A
Trip Triplett R-S Central HS 2A
Andrei Haynes R-S Central HS 2A
Hunter Atkins Randleman HS 2A
Andrew Cox Randleman HS 2A
Ryan White Randleman HS 2A
Trey Way Randleman HS 2A
Brooks Brannon Randleman HS 2A
Braylen Hayes Randleman HS 2A
Ryan Bellamy Croatan HS 2A
Owen Bellamy Croatan HS 2A
Matthew Lasater Croatan HS 2A
Matthew McCray Croatan HS 2A
Ty Hubbard South Rowan HS 2A
Kane Kepley South Rowan HS 2A
Nathan Chrismon South Rowan HS 2A
Vance Honeycutt Salisbury HS 2A
Trevor Sears North Lenoir HS 2A
Luke Cannon North Lenoir HS 2A

 

3A

PlayerName School Classification
Nick Alderfer Cox Mill HS 3A
Marty Gair Cox Mill HS 3A
Clay Clinard Clayton HS 3A
Cameron Aycock Charles B. Aycock HS 3A
Davis Horton Orange HS 3A
Ryan Hench Orange HS 3A
Bryson Hogan Southwestern Randolph HS 3A
Dixon Williams DH Conley HS 3A
Matthew Matthijs DH Conley HS 3A
Justin McDonald DH Conley HS 3A
Evan McLean DH Conley HS 3A
Jake Jenkins-Cowart Southeast Guilford HS 3A
Luke Parker Cleveland HS 3A
Zack Blailock Cleveland HS 3A
James Newsome Northern Guilford HS 3A
Jackson Roberts Northern Guilford HS 3A
Walker Jenkins South Brunswick HS 3A
Cameron Burgess South Brunswick HS 3A
Charlie Melton Kings Mountain HS 3A
Zane Brockman Kings Mountain HS 3A
Adam Quintero Piedmont HS 3A
Ben Hodge Crest HS 3A
Brady Gore Terry Sanford HS 3A
Chase Waddell Hunt HS 3A
Luke Dilda Hunt HS 3A
Tyler Bonds JH Rose HS 3A
Ryker Galaska JH Rose HS 3A
Grayson Myrick JH Rose HS 3A
James Bulluck Wilson Fike HS 3A
Conner Welker Cox Mill HS 3A

 

4A

PlayerName School Classification
Seth Christmas Hopewell HS 4A
Bryan Arendt Holly Springs 4A
Nico Herrera Cary HS 4A
Matt Kenney Butler HS 4A
Chapel Matson McDowell HS 4A
Dusty McDowell HS 4A
Three Young McDowell HS 4A
Josh Hartle Reagan HS 4A
Tommy Hawke Reagan HS 4A
Nick Lundquist Reagan HS 4A
Kahlil Watson Wake Forest HS 4A
Isaac Williams Wake Forest HS 4A
Cooper Allen Wake Forest HS 4A
Alec DeMartino Millbrook HS 4A
Quinton Ely Millbrook HS 4A
Parker Byrd Scotland HS 4A
Drew Tyndall Ashley HS 4A
Tanner Collins Ashley HS 4A
Trace Baker South Central HS 4A
Alex Bouche South Central HS 4A
S'Quan Waters South Central HS 4A
Drew Browne South Central HS 4A
Ashton Ross South Central HS 4A
Daylinh Nguyen-Brown South Central HS 4A
Anthony Mitta Leesville Road HS 4A
Austin Williams Leesville Road HS 4A
Matt Pollard Leesville Road HS 4A
Michael Forret
Win Scott
Providence HS
Ragsdale HS
4A
4A
     

 

NCBCA 2020- NO ALL- STATE TEAM DUE TO COVID 19

 

NCBCA 2019 (Public School) 

1A

PlayerName School Classification
Drew Fletcher Falls Lake     POY 1A
AJ Wilson East Surry 1A
Rhett Lowder North Stanly 1A
Seth Keener East Surry 1A
Tanner Capps Rosewood 1A
Jacob Borden Falls Lake   1A
Logan Price Rosewood 1A
Brandon Beach Riverside  1A
Chase Eaton East Carteret 1A
Joe Delossantos Granville Central High School 1A
Hunter Sells North Stanly 1A
Logan Merritt Rosewood  1A
Jake Craddock North Stokes High School 1A
Jaheim Browm Louisburg High School 1A
Andy Duran Queen's Grant High School 1A
Carson Lowder North Stanly 1A
Caleb M. Staley Chatham Central High School 1A
Jared Emory Cherryville High School 1A
Brent Walls Cherryville High School 1A
Cole Benton West Columbus 1A
Nick Kuebler Queen's Grant High School 1A
Will Harris Rosewood 1A
Jagger Haynes West Columbus 1A
Chris Morris John A. Holmes High School 1A

 

2A

PlayerName School Classification
Hunter Hall Washington     POY 2A
Chris Villaman Ledford  2A
Corbin Lanowitz  Walkertown  2A
Trent Simmons Bunn  2A
Cole Bates Currituck County  2A
Lincoln Ransom Whiteville 2A
Alden Cottle Bertie 2A
Chandler Williford Midway 2A
Darren Bowen Red Springs 2A
Dylan Pitts North Johnston 2A
Skylar Brooks Wilkes Central 2A
Garrett Michel East Lincoln  2A
Trey Whitley Nash Central  2A
Jake Stroud Ledford  2A
Matt Kemp Randleman 2A
Jordan Harris East Rutherford  2A
Dylan Aldridge East Duplin  2A
Drifton Padgett Nash Central  2A
Jacob Peaden North Pitt  2A
Merritt Beeker North Davidson 2A
Chris Moxley West Lincoln  2A
Chandler Padgett Nash Central 2A
Nick Neal Randleman 2A
Trey Cooper Randleman 2A

 

3A

PlayerName School Classification
Cam Jackson DH Conley 3A POY
Blake Walston New Hanover  3A
Lawson Harrill Crest High 3A
Cooper Ingle AC Reynolds 3A
Three Hillier Asheville 3A
Fermin Osio North Gaston 3A
Joey Berini Orange  3A
Kyle Smith New Hanover  3A
Ryan Douglas Southeast Guilford 3A
Zack Edwards West Henderson 3A
Cooper McKeehan Weddington  3A
Davidjohn Herz Terry Sanford  3A
Tyler Johnson Northwood 3A
Dylan Jeffries West Brunswick 3A
Tyson Bass Hunt High School 3A
Coby Ingle Rockingham County  3A
Cole Hales Jesse Carson  3A
Josh Deslauriers Northern Guilford  3A
Chad Bean Wilson Fike 3A
Cameron Verrier Cleveland 3A
Sam Yelton Central Cabarrus 3A
Byron Younts Alexander Central 3A
Justin Ebert Terry Sanford 3A
Hunter Stokely Wilson Fike  3A
Grant Charles Jarman J.H. Rose  3A

 

4A

PlayerName School Classification
LANDON GINN CORINTH HOLDERS 4A POY
Andre White Jr. Vance  4A
Khalil Watson Wake Forest 4A
Noah Hall Providence 4A
Ben Miller Jordan 4A
Patrick Alvarez Myers Park 4A
Matt Willadsen Holly Springs 4A
Adam Stuart Athens Drive 4A
Konni Durschlag Mallard Creek  4A
Jake Bloss Grimsley  4A
Koen Moreno Panther Creek 4A
Adam Bloebaum Cadinal Gibbons 4A
Nolan McLean Garner Magnet  4A
Carson Whisenhunt Davie County 4A
Sam Kagan Providence 4A
Michael Gupton Rolesville 4A
Hogan Stallings Wake Forest 4A
Aaron Williams Davie County 4A
Luke Hutchinson Jordan 4A
Gavin Moretenson Northwest Guilford 4A
Nolan DeVos Hickory Ridge 4A
Josh Hartle Reagan 4A
Joey Rezek Northwest Guilford  4A
Justin Poris Mooresville 4A
Trey Tujetsch Ardrey Kell 4A

 

2019 NCISAA All State Baseball Team

1A

PlayerName School Classification
Nathan Woodard Greenfield School 1A
Justin Holland Greenfield School 1A
Colby Wilkerson Kerr-Vance Academy 1A
Cam Murphy Kerr-Vance Academy 1A
RJ Johnson Kerr-Vance Academy 1A
Lane White Kerr-Vance Academy 1A
Tanner Simpson Albemarle School 1A
Bryce Stevens Ridgecroft School 1A
Charles Atkins Lawrence Academy 1A
Ryan Rowe Northeast Academy 1A
Tucker Holland The Burlington School 1A
Landon Parker The Burlington School 1A
Caleb Reynolds Lee Christian 1A

 

2A

PlayerName School Classification
Will Stewart Rocky Mount Academy 2A
Isaiah Thomas Rocky Mount Academy 2A
Jacob Braddy Rocky Mount Academy 2A
Alex Crosby Faith Christian School 2A
Brayden Leonard Faith Christian School 2A
Garrett Pannell Faith Christian School 2A
Parker Rhyne, Sr Gaston Day School 2A
Anthony Alejandro Westminster Catawba Christian School 2A
Andrew Alejandro Westminster Catawba Christian School 2A
Will White Wayne Christian School 2A
Case Kermode Wayne Country Day School 2A
Tanner Willman Wayne Country Day School 2A
Dylan Bacot Freedom Christian Academy 2A
Hunter Johnson Freedom Christian Academy 2A
Tyler Sayler Freedom Christian Academy< 2A

 

3A

PlayerName School Classification
Chase Britton High Point Christian Academy 3A
Kameron Heath High Point Christian Academy 3A
Carson Yates High Point Christian Academy 3A
Zach Krpejs High Point Christian Academy 3A
Dylan Shultneiss High Point Christian Academy 3A
Joseph Haney Southlake Christian 3A
Nate Ledford Gaston Christian School 3A
Chris Manriquez Carmel Christian 3A
Cooper King Carmel Christian 3A
Trey McLawhorn Arendell Parrott Academy 3A
Matthew Huntley Arendell Parrott Academy 3A
Jonah Beaman Arendell Parrott Academy 3A
Nate Essic Forsyth Country Day School 3A
Will Schomberg Forsyth Country Day School 3A
Jodan Little Hickory Grove Christian Academy 3A

 

4A

PlayerName School Classification
Trevor Kirk North Raleigh Christian Academy 4A
Dawson Dupree Wake Christian Academy 4A
Jacob Cozart Wesleyan Christian Academy 4A
Chet Sikes Wesleyan Christian Academy 4A
Luke Barrow Wesleyan Christian Academy 4A
Chad Treadway Christ School 4A
Max LeCroy Christ School 4A
J.T. Killen Charlotte Christian School 4A
Brett Adams Charlotte Christian School 4A
Matthew Siverling Charlotte Christian School 4A
Owen Tappy Providence Day School 4A
John Miralia Providence Day School 4A
Philip Abner Covenant Day School 4A
Will Jeffries Charlotte Country Day School 4A

 

 

View Previous Years' All State Winners here.